Воїни. Історія українського війська

уво на головнуЗгідно Постанови «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» Верховна Рада України постановила у вересні урочисто відзначити на державному рівні 100 років з часу утворення Української військової організації.

В 20-х роках XX століття боротьба українського народу за власну державу зазнала поразки. Більша частина етнічних територій українців відійшли у склад СРСР, землі західної України перебували в складі Польщі, Румунії та Чехословаччини.

З метою продовжувати збройну боротьбу за власну державність, 1920 року в Празі відбувся з’їзд представників українських військових організацій за кордоном, на якому під керівництвом командира січових стрільців, одного з ідеологів українського націоналізму, полковника Армії УНР Євгена Коновальця було створено Українську Військову Організацію (УВО).

УВО було створено нелегально на західноукраїнських землях, що відійшли до Польщі. Зокрема, перший її осередок був утворений у Львові. На першому з’їзді було ухвалено цілий ряд постанов та завдань для УВО, які були направлені для усунення різниці між придніпрянцями та галичанами й затвердження ідеї соборності усіх земель України. Українська Військова Організація стала бойовою силою українського національного-визвольного руху.

Головною метою організації була підготовка українців до здобуття власної національної самостійної державності. Іншим завданням було формування військової потуги, що була б здатна відстояти Українську державність у випадку початку нової війни, що привела б до нового перекрою мапи східної Європи. Для цього здійснювалася організаційна робота, видавалася і поширювалася пропагандистська література, накопичувалася зброя, організовувалися акції саботажу.

Ймовірно через свою радикальну і непримиренну діяльність УВО здобула авторитет у народі. У середині 1920-х років численні громадські кола, а передовсім студентська молодь почала орієнтуватися на членів організації під проводом полковника Коновальця. Їх вважали за реальну силу, що здатна зупинити антиукраїнські злочини польського режиму на Галичині та Волині.

Згодом УВО дало підґрунтя для постання ще більшої націоналістичної організації відомої нині як ОУН (з 1929 року).

Для більш детального ознайомлення з історією створення та діяльністю Української військової організації пропонуємо переглянути наступні відео: https://www.youtube.com/watch?v=fmjDyNLlIsc та https://www.youtube.com/watch?v=LykmwrgB1TY


Comments are closed.