Прояв віковічного прагнення українців до свободи

на головну медвинське повстання«З метою консолідації та розвитку історичної свідомості Українського народу, збереження національної пам’яті та належного відзначення і вшанування пам’ятних дат і ювілеїв Верховна Рада України постановляє: урочисто відзначити на державному рівні у 2020 році… 100 років з часу проголошення Медвинської республіки під час антибільшовицького повстання (серпень 1920).

У серпні 1920 року Медвин вписав ще одну героїчно-трагічну сторінку в історію багатовікової боротьби українського народу за свою свободу та незалежність. Медвинське антибільшовицьке повстання – збройний спротив селян із Медвина та сусідніх сіл, що протривав із 1919 по 1922 рр. та мав на меті запобігти більшовицькій окупації. Повстанці поділяли ідею самостійної України,були лояльними до УНР і бачили Медвин та довколишні села, що брали участь у повстанні, частиною самостійної України. У серпні 1920 року повстання було придушене армією Будьонного, після чого перейшло у підпілля. У знак помсти за непокірність каральний загін більшовиків взяв у полон і стратив біля 80 медвинців, на місці розправи над якими селяни насипали курган, а згодом поставили пам’ятник. Більшість його учасників загинули від рук противника, ті з них, яким вдалося врятуватися, були страчені у Києві під час Великого терору 1937-1938 років.

Для більш детального ознайомлення з історією Медвинського антибільшовицького повстання пропонуємо переглянути наступні відео: документальний фільм «Медвинське повстання» https://www.youtube.com/watch?v=wELAZg23TOs&t=87s та інформаційний відеоматеріал “Медвинське антибільшовицьке повстання 1919-1922 рр.» https://www.youtube.com/watch?v=WrdNyN8lMsI


Comments are closed.