Олександр Купрін: доля і творчість (до 150-річчя від дня народження)

i1rcrbtt9qwd-aleksandr-kuprinОлександр Іванович Купрін… Бурхливе, яскраво-строкате, насичене зустрічами та враженнями, щирою дружбою та глибоким коханням життя видатного російського письменника і його блискучі твори посіли своє особливе місце в класичній літературі кінця ХІХ – початку ХХ століть.

Творчість письменника тісно пов’язана з Україною, тому в рік 150-річчя від дня його народження хочеться нагадати користувачам про основні твори та життєвий шлях О. Купріна.

Народився О. І. Купрін 26 серпня (7 вересня) 1870 у с. Наровчат Пензенської губернії в родині дрібного чиновника. Рано залишившись без батька, провів безрадісне «казенне» дитинство спершу в Будинку для вдів у Москві, де перебувала його мати, потім у Розумовському благодійному сирітському пансіоні. У 10 років його віддали у гімназію, яка незабаром була реорганізована у кадетський корпус із суворим солдатським режимом і тілесними покараннями. Непокірливий хлопчик зазнав багато лиха через жорстокі корпусні порядки. «Трирічним хлопчиськом мене привезли до Москви, і з цього віку аж до дев’ятнадцяти років я не виходив з казенних закладів» – згадував письменник. З дитинства О. Купрін зненавидів насильство, став чуйним до чужого страждання. Осудом сваволі і мрією про свободу перейнято вже перші вірші Купріна-кадета. У вісімнадцятирічному віці О. Купрін вступив до московського Олександрівського військового училища. Тут він написав і анонімно опублікував перше оповідання «Останній дебют». Цей твір про красу й силу почуттів простої людини визначив наперед одну з провідних тем у творчості Купріна.

Його сучасники справедливо відзначали, що він далекий від суворого толстовства, похмурості психологічних безодень Достоєвського, вересаєвської замисленості, андріївської пристрасті до нерозв’язних питань. У своїх кращих творах О. Купрін проспівав гімн життю: коханню, природі, поезії, цінності людської особистості, пошуку, “природній людині”, яка не зіпсована цивілізацією. Герой О. Купріна ввійшов у літературу як правдолюбець, романтик, сильний своєю натхненністю, бунтар проти вульгарності і нелюдяності.

За творами О. Купріна в Україні знято фільми: «Напередодні», «Білий пудель», «Олеся», «Яма», «Гамбрінус», «Господня риба» тощо. Його твори можна почитати у нашій бібліотеці як в оригіналі, так і в українському перекладі.

Більше інформації на блозі Книжковий простір


Comments are closed.