«Норман Фостер -архітектор майбутнього» (до 85-річчя видатного архітектора сучасності)

Норман Фостер«Створення, завоювання, пошук краси
         – ось що є змістом моєї праці»

                                                                          Н. Фостер

Норман Фостер – британський архітектор, лауреат найпрестижніших нагород в галузі архітектури Прітцкерівської і  Імператорської премій. Він по праву вважається лідером і живим класиком сучасної архітектури хай-тек. З ім’ям Фостера  пов’язані наймасштабніші і незвичайні споруди останніх десятиліть, більше схожі на об’єкти з інших галактик, ніж на творіння людини. Він перетворив архітектуру на сучасне мистецтво, обґрунтовано переписав її правила

Норман Фостер народився 1 червня 1935 року в Англії у звичайній родині робітників.  Батько  майбутнього архітектора працював малярем, а мати – різноробочою на заводі. В 16 років Фостер покинув школу і почав працювати, щоб допомагати батькам.  Працював в казначействі Манчестера, вивчав торгове право, а в якості хобі малював ескізи  уявних будівель. Для кар’єри архітектора  було необхідно мати профільну освіту, а її  у Нормана не було. До 21 року він був змушений братися за будь-яку роботу, і тільки потім вступив у Архітектурну Школу при  Манчестерському університеті. Після її закінчення виграв стипендію на навчання в Єльському університеті, де здобув ступінь магістра.

У 1967 році Норман Фостер заснував в Лондоні власне архітектурне бюро Foster Associates (пізніше – Foster + Partners).

Ім’я Нормана Фостера вперше голосно прозвучало у зв’язку з проектом «Рілайенс Контролс». І з тих пір   архітектор     вражає своїми  ідеями. Багато в чому завдяки цій людині сучасний світ має такий вигляд, який ми знаємо. Можна сказати, що він створив стиль мегаполісів XX і XXI століть.

На рахунку майстра споруди –  торгівельних комплексів, аеропортів, станцій метро, мостів та хмарочосів.

Проекти Фостера прославилися на весь світ завдяки застосуванню інноваційних підходів до проектування і впровадження «зелених» технологій. Архітектор намагається по максимуму використовувати невичерпні природні ресурси у вигляді сонячного світла і повітря. Його архітектурному стилю властиві масштабні відкриті простори, велика кількість скла і металу, багатофункціональність. При цьому, проекти відрізняються вишуканістю, легкістю та увагою до деталей.

Зараз 84-річний архітектор постійно курсує між 25 офісами в різних країнах.  Норман Фостер особисто контролює всі проекти, робить ескізи, бере участь в обговореннях і контролює всі процеси.

А ще,  лорд Фостер є автором багатьох книг по архітектурі. У свої 84 роки він затятий пілот, лижник та велосипедист (приймає участь у велосипедних марафонах).

Американські режисери зняли про самого відомого архітектора світу цікавий документальний блокбастер під назвою «Скільки важить ваша будівля, містере Фостер?». Коли дивишся на спроектовані ним хмарочоси, дійсно складається враження, що вони невагомі.

01
Сіті-холл (Лондон)
02Вежа Мері-Екс (Лондон)

 

03

Конференц-зал Клайд Аудіторніум ( Глазго)

04Торговий центр    Хан-Шатир (Астана)
06Коммерцбанк-Тауер (Франкфурт) 05

Вежа Херста (Нью-Йорк)

Фото- та документальні матеріали  взяті з інтернет-ресурсів та навчального посібника Б. С. Черкеса,  С. М. Лінди «Архітектура сучасності: остання третина ХХ – початок ХХІ століть», що зберігається у бібліотечному фонді книгозбірні.


Comments are closed.