«Чудо над Віслою»

Бій під Замостям_1920Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» запропоновано урочисто відзначити на державному рівні 100 років з часу героїчної оборони міста Замостя від більшовиків Армією УНР.

У 1920 р. уся територія Наддніпрянщини, де-факто, була окупована більшовиками. Тодішній очільник Директорії Української Народної Республіки Симон Петлюра намагався знайти нового союзника для боротьби проти комуністів. Ним стала Польща. Навесні 1920 р. між УНР та Польщею був підписаний військовий союз, який увійшов в історію як Варшавський договір або ж угода «Петлюри-Пілсудського», за яким Симон Петлюра визнавав територію Галичини та Волині за Польщею, натомість Юзеф Пілсудський повинен був допомогти УНР звільнити територію Центральної України від більшовиків. Антибільшовицькі сили почали готуватися до вирішальної битви з російським агресором.

У Москві розробили детальний план поневолення Польщі. «Гарячою точкою» протистояння у польсько-радянській війні стала оборона Замостя 28 серпня – 2 вересня 1920 р. Шоста стрілецька дивізія полковника Марка Безручка  після численних сутичок з частинами І-ої Кінної армії Семена Будьонного відійшла до Замостя і зайняла оборону.

Радянські війська здійснили дві спроби захопити штурмом місто. Проте, всі їх атаки були відбиті захисниками фортеці. Коли вже здавалось, що ворог прорвав оборону та вдерся до міста, українська сотня контратакою відкинула противника.

Завдяки вдало підібраній військовій тактиці, грамотним тактичним діям українського командування Армії УНР, злагодженості дій та звитязі українських та польських оборонців вдалося не просто зупинити більшовицьке просування на захід та відвернути трагедію під Варшавою, але й зірвати більшовицькі плани “всесвітньої революції”.

Події серпня – вересня 1920 р. мали вирішальне значення в польсько-радянській війні. Перемога у Варшавській битві засвідчила здатність поляків відстояти своє право на незалежність. Втім без допомоги українських військ подолати Червону армію було би важче.

Для більш детального ознайомлення з Варшавською Битвою, яка  стала однією із ключових подій ХХ століття між двома світовими війнами, яку  роль в ній відіграв союз поляків та українців, про оборону Замостя і американських пілотів-добровольців, які 100 років тому бомбили вершників Будьонного і Сталіна, – пропонуємо переглянути наступне відео:  https://www.youtube.com/watch?v=3S73vgP3A6A

Генерал-хорунжий Марко Безручко командував 6-ою січовою дивізією, яка у складі польських військ часто воювала з армією Будьонного. Наприкінці літа ці військові з’єднання зустрінуться під польським Замосцям. Український генерал врятує Польщу. Як це було: https://www.youtube.com/watch?v=ZaCXxYBWuG4.

Ще відео про Марка Безручка: https://www.youtube.com/watch?v=F2LrCJG2y1I та https://www.youtube.com/watch?v=2Y7B2vhv7PA


Comments are closed.